Zarządzanie ustawieniami 3D

Na stronie Zarządzanie ustawieniami 3D można:

Ustawienia globalne

Na karcie Ustawienia globalne można wybrać opcję z listy zainstalowanych ustawień globalnych (dla stacji roboczych) lub utworzyć własne ustawienia dostosowane do poszczególnych aplikacji 3D.

Zobacz Ustawianie preferowanego procesora graficznego, aby uzyskać informacje o zmianach w funkcjonalności w nowych systemach operacyjnych Windows 10, dotyczących ustawiania preferowanego procesora graficznego.

Uwagi:

Ustawienia programu

Na karcie Ustawień programu można tworzyć zestawy ustawień 3D dla poszczególnych gier lub aplikacji.

Zobacz Ustawianie preferowanego procesora graficznego, aby uzyskać informacje o zmianach w funkcjonalności w nowych systemach operacyjnych Windows 10, dotyczących ustawiania preferowanego procesora graficznego.

Uwagi:

Funkcje i ustawienia

Karty Ustawienia globalne i Ustawienia programu zawierają listy funkcji, które można skonfigurować. Dostępne funkcje zależą od karty graficznej i aplikacji.

Zamknięcie środowiska poprawia wrażenie głębi i realizm w scenach 3D przez dodanie do obiektów miękkiego efektu cienia, zależnego od rozmieszczenia obiektów na scenie. Wybierz poziom zapewniający najlepszą równowagę między realizmem efektów a wydajnością grafiki.

Ta funkcja nie jest obsługiwana przez wszystkie aplikacje. Aby sprawdzić, czy funkcja jest obsługiwana przez aplikację, sprawdź ją na karcie Ustawienia programu.

UWAGA: Ta funkcja ma następujące minimalne wymagania związane systemem operacyjnym, interfejsem programistycznym (API) i sprzętem:

Filtrowanie anizotropowe jest to technika stosowana w celu polepszenia jakości tekstur nakładanych na powierzchnie obiektów trójwymiarowych rysowanych pod ostrym kątem. Włączenie tej opcji polepsza jakość obrazu kosztem wydajności. Można pozwolić na określanie ustawień filtra anizotropowego przez aplikację, wyłączyć go całkowicie lub wybrać niektóre z dostępnych ustawień. Wyższe wartości polepszają jakość przy jednoczesnym zmniejszeniu wydajności.

Wygładzanie krawędzi — tryb umożliwia kontrolowanie, w jaki sposób funkcja wygładzania krawędzi NVIDIA stosowana jest w aplikacjach 3D. Patrz również Wskazówki dotyczące ustawień wygładzania krawędzi.

UWAGA: Ta funkcja jest dostępna tylko z kartami graficznymi z serii GeForce 8 lub nowszymi. 

Wygładzanie krawędzi – ustawienia umożliwia ustawienie poziomu wygładzania krawędzi, które ma być używane w aplikacjach 3D. Można pozwolić na określanie ustawień filtra anizotropowego przez aplikację, wyłączyć go całkowicie lub wybrać niektóre z dostępnych ustawień.

UWAGA: Ta funkcja jest dostępna ze wszystkimi kartami graficznymi. Jednak w przypadku kart graficznych serii GeForce 8 i nowszych element ten jest przeznaczony tylko do odczytu, jeśli w obszarze Wygładzanie krawędzi – ustawienia wybrano opcje Pod kontrolą aplikacji lub Wyłącz.

Ustawienie Wygładzanie krawędzi - FXAA poprawia jakość obrazu w programach przy czym spadek wydajności jest mniejszy niż w przypadku innych ustawień wygładzania krawędzi.  Mimo iż tego ustawienia można używać w połączeniu z innymi ustawieniami wygładzania krawędzi, jest ono przeznaczone głównie dla programów, które nie obsługują sprzętowego wygładzania krawędzi.  

Gamma wygładzania krawędzi linii polepsza kolor i jakość linii obrazu 3D w programach OpenGL.  

Wygładzanie krawędzi — korekcja gamma umożliwia włączanie lub wyłączanie korekcji gamma wygładzania krawędzi w celu poprawienia koloru i jakości obrazów w programach OpenGL..

Wygładzanie krawędzi — przezroczystość pozwala zminimalizować widoczne postrzępienie krawędzi przy przezroczystych teksturach.

Maksymalna częstotliwość wyświetlania klatek aplikacji w tle — określa maksymalną częstotliwość wyświetlania klatek renderowanych przez procesor graficzny w grze lub aplikacji 3D działającej w tle. Ta opcja pozwala obniżyć zużycie energii i hałas wentylatorów po przełączeniu do aplikacji, gdy inna gra lub aplikacja działa w tle. Zakres: 20–200

Tryb przenoszenia buforu określa, w jaki sposób bufor wideo jest kopiowany na ekran w programach OpenGL.

CUDA — Procesory graficzne umożliwia wybranie jednego lub więcej procesorów graficznych do stosowania w aplikacjach CUDA. Niewybrane procesory graficzne nie będą używane w aplikacjach CUDA.

UWAGA: W celu przyspieszania efektów PhysX procesora graficznego należy wybrać co najmniej jeden procesor graficzny.

Opcja CUDA — podwójna precyzja pozwala wybrać procesory graficzne GeForce, w których włączona zostanie zwiększona wydajność o podwójnej precyzji wykorzystująca obliczenia o podwójnej precyzji. Dostępna w procesorach graficznych GeForce obsługujących zwiększoną wydajność o podwójnej precyzji.

UWAGA: Wybranie procesora graficznego zmniejsza wydajność w aplikacjach, które nie korzystają z obliczeń o podwójnej precyzji, w tym w grach. Aby zwiększyć wydajność gry, nie należy wybierać żadnego procesora graficznego.

Głęboki kolor w aplikacjach 3D umożliwia wyświetlanie aplikacji 3D w głębi kolorów większej niż obsługiwana przez system Windows. Aplikacja i monitor muszą obsługiwać renderowanie treści o głębokim kolorze.

Uruchom nakładkę umożliwia stosowanie płaszczyzn nakładek OpenGL.

Typy eksportowanych pikseli określa format pikseli nakładek, które są eksportowane, aby aplikacje OpenGL mogły korzystać z nakładek. Opcje formatowania obejmują: z indeksowanymi kolorami (8 bitów/piksel), RGB555 lub zarówno z indeksowanymi kolorami (8 bitów/piksel), jak i RGB555.

Funkcja Skalowanie obrazu (karty graficzne GeForce – wprowadzona w sterownikach R495) zwiększa częstotliwość klatek w aplikacjach i umożliwia zwiększenie poziomu ostrości, szczegółowości oraz przejrzystości w grach i aplikacjach.

Funkcja Wyostrzanie obrazu (karty graficzne Quadro – wprowadzona w sterownikach R440) umożliwia zwiększenie poziomu ostrości, szczegółowości oraz przejrzystości w grach i aplikacjach. Ta funkcja oraz funkcja Zwiększanie rozdzielczości karty graficznej zostały wprowadzone w sterownikach kart graficznych R440.

Funkcja Trybu niskiego opóźnienia ogranicza opóźnienie poprzez redukcję liczby klatek, które procesor może przygotować, zanim klatki zostaną przetworzone przez procesor graficzny. Ta funkcja została wprowadzona w sterownikach R435.

Maksymalna częstotliwość wyświetlania klatek umożliwia ustawianie maksymalnej częstotliwości wyświetlania klatek w grze 3D lub aplikacji, renderowanej przez kartę graficzną. Ograniczenie częstotliwości wyświetlania klatek może przyczyniać się do wydłużenia czasu działania baterii lub w pewnych scenariuszach do obniżania opóźnień systemu. Wprowadzona w sterownikach R440.

Funkcja Dynamiczne wzmocnienie umożliwia maksymalne zwiększenie wydajności systemu dzięki dynamicznemu przełączaniu mocy między procesorem graficznym i procesorem głównym. Dostępna jest w sterownikach R445 i nowszych.

Technologia monitora służy do wybierania techniki używanej do kontrolowania zasad odświeżania podłączonego monitora.

Przyspieszenie wieloekranowe/różne procesory graficzne określa zaawansowane opcje renderowania OpenGL, gdy jest używanych wiele monitorów i (lub) wiele kart graficznych opartych na procesorach graficznych firmy NVIDIA różnych klas.

Uwaga: W przypadku włączenia tego trybu sterowniki OpenGL renderują obraz w trybie zgodności z wszystkimi monitorami. Gdy w tym trybie stosowane są różne klasy kart graficznych, aplikacje OpenGL korzystają z najprostszego zestawu funkcji wspólnych dla wszystkich aktywnych kart graficznych. Wydajność renderowania obrazu przez sterownik OpenGL jest nieco niższa niż w trybie jednoekranowym.

Uwaga: W przypadku włączenia tego trybu sterownik OpenGL renderuje obrazy w trybie „wydajności” we wszystkich monitorach. Podobnie jak w trybie zgodności, gdy wykorzystywane są różne klasy kart graficznych, aplikacje OpenGL korzystają z najprostszego zestawu funkcji wspólnych dla wszystkich aktywnych kart graficznych. Renderowanie obrazu jest jednak szybsze niż w trybie zgodności, chociaż przełączanie lub rozszerzanie ekranów może powodować niewielkie przejściowe zakłócenia obrazu.

Tryb wydajności wielu kart graficznych określa tryb renderowania obrazu przy zastosowaniu wielu kart graficznych. Można wybrać tryb z jedną kartą graficzną, jeden z kilku trybów renderowania przy zastosowaniu wielu kart graficznych.

Tryb zarządzania energią umożliwia skonfigurowanie zmian poziomu wydajności karty graficznej podczas pracy z większością aplikacji 3D DirectX lub OpenGL.

Uwaga: Jest to możliwe tylko w przypadku kart graficznych serii GeForce 9 i nowszych.

Karta graficzna renderująca OpenGL umożliwia wybranie karty graficznej używanej w aplikacjach OpenGL. Jeśli zostanie wybrana jedna karta graficzna z grupy SLI lub Mosaic, zostaną użyte wszystkie karty graficzne z tej grupy. Wybierz opcję Wybór automatyczny, aby umożliwić sterownikowi określenie, która karta graficzna ma być używana.

Uwaga: Ta opcja jest dostępna tylko w systemie operacyjnym Windows Vista lub nowszym.

Opcja Preferowana częstotliwość odświeżania (<nazwa monitora>) umożliwia zastąpienie ograniczeń częstotliwości odświeżania nałożonych przez aplikację 3D dla wskazanego monitora. Jest to szczególnie przydatne podczas grania gry w trybie 3D stereo.

Uwagi:

Opcja Rozmiar pamięci podręcznej jednostki cieniowania (wprowadzona w sterownikach wersji 495) określa maksymalną ilość miejsca na dysku, które sterownik może używać do przechowywania kompilacji jednostki cieniowania. Kompilacje jednostki cieniowania są zwykle wykonywane za każdym razem, gdy uruchamiana jest gra i są częstymi przyczynami zacinania się gry. Pamięć podręczna jednostek cieniowania przechowuje skompilowane jednostki cieniowania, dzięki czemu kolejne uruchomienia tej samej gry nie wymagają wykonywania kompilacji jednostek cieniowania.

Uwaga: Instalowanie nowego sterownika spowoduje usunięcie pamięci podręcznej; po uruchomieniu gry pierwszy raz po zainstalowaniu sterownika mogą wystąpić zacięcia w czasie gry.

Płynność funkcji SILK redukuje zacinanie w grach spowodowane zmiennym obciążeniem procesora głównego lub graficznego. Odbywa się to przez zwiększenie płynności kadencji animacji i prezentacji przy użyciu funkcji przewidywania animacji i bufora zwiększania płynności po renderowaniu.

Uwaga: Wybór ustawienia Wysoka lub Ultra może zwiększyć opóźnienie podczas grania, co może być nieodpowiednie w przypadku strzelanek pierwszoosobowych lub rozgrywek turniejowych.

Tryb wydajności SLI określa tryb korzystania z technologii SLI. Można wybrać tryb z jedną kartą graficzną, jeden z kilku trybów renderowania przy zastosowaniu trybów renderowania SLI lub tryb wygładzania krawędzi przy użyciu wielu kart graficznych umożliwiające wykorzystanie mocy wielu kart graficznych w celu uzyskania wyższej jakości wygładzanie krawędzi. Każdy z tych trybów wzajemnie się wyklucza.

Stereo — tryb wyświetlania umożliwia wybór trybu wyświetlania dla okularów stereo i innego sprzętu podobnego typu. Aby się dowiedzieć, który tryb należy zastosować, zapoznaj się z dokumentacją sprzętu. Ma zastosowanie do kart Quadro z uruchomionymi programami stereoskopowymi OpenGL, a także do klienckich programów stereoskopowych DirectX, gdy włączony jest stereoskopowy obraz 3D.

Stereo — Włączone. Tę opcję należy włączać tylko w razie potrzeby. Niektóre aplikacje automatycznie wybierają format stereo, natomiast inne mogą działać nieprawidłowo w formacie pikselowym stereo. Ma zastosowanie do kart Quadro z uruchomionymi programami stereoskopowymi OpenGL, a także do klienckich programów stereoskopowych DirectX, gdy włączony jest stereoskopowy obraz 3D. Ta opcja jest wyłączona, gdy włączona jest zmienna częstotliwość odświeżania.

Stereo — Wymuś stereoskopię  wymusza przełączanie sygnału stereo, gdy nie zostaną wykryte okulary stereoskopowe lub inny sprzęt podobnego rodzaju. Dotyczy programów stereoskopowych OpenGL.

Stereo — zamiana sygnału dla oka prawego/lewego. Opcję należy włączyć, aby zamienić miejscami lewy i prawy obraz stereo, jeśli efekt stereo wygląda niepoprawnie przy bieżącym ustawieniu. Ma zastosowanie do kart Quadro z uruchomionymi programami stereoskopowymi OpenGL, a także do klienckich programów stereoskopowych DirectX, gdy włączony jest stereoskopowy obraz 3D.

Stereo — tryb przełączania W przypadku aktywnego trybu stereo o sekwencyjnych klatkach należy wybrać moment, w którym obraz stereo dla każdego oka jest aktualizowany za pomocą kolejnej klatki.

Maksymalna częstotliwość wyświetlania klatek przez aplikację jest równa aktualnej częstotliwości odświeżania obrazu. To ustawienie jest przydatne dla aplikacji, które powinny być działać z najwyższą możliwą częstotliwością wyświetlania klatek.

Maksymalna częstotliwość wyświetlania klatek przez aplikację jest równa połowie częstotliwości odświeżania obrazu. To ustawienie jest przydatne dla projektorów stereo, które korzystają z mechanizmu podwajania częstotliwości.

Filtrowanie tekstur — optymalizacja anizotropowa filtru poprawia wydajność, ograniczając filtrowanie trójliniowe do etapu głównej tekstury, w którym jest określany ogólny wygląd i kolor obiektów. Powoduje to poprawienie wydajności przy minimalnej utracie jakości obrazu. To ustawienie dotyczy tylko programów DirectX.

Filtrowanie tekstur — optymalizacja anizotropowa próbki ogranicza liczbę stosowanych próbek anizotropowych w zależności od rozmiaru teksela. To ustawienie dotyczy tylko programów DirectX.

Filtrowanie tekstur — Ujemna kompensacja poziomu szczegółów określa, czy w celu wyostrzenia filtrowania tekstur stosowany jest ujemny poziom szczegółów.

Filtrowanie tekstur - Ustawienia obrazu umożliwiają wybranie, czy ma być preferowana wydajność, jakość, czy równowaga między tymi ustawieniami. W zależności od preferencji zostaną wybrane odpowiednie ustawienia obrazu 3D.

Filtrowanie tekstur — optymalizacja trójliniowa poprawia wydajność filtrowania tekstur, pozwalając na filtrowanie dwuliniowe w teksturach części sceny, w których filtrowanie trójliniowe nie jest potrzebne. To ustawienie dotyczy tylko programów DirectX.

Optymalizacja wątkowa umożliwia pełne wykorzystanie wielu procesorów przez aplikacje.

Opcja Potrójne buforowanie umożliwia włączanie lub wyłączanie tej funkcji w aplikacjach OpenGL. Włączenie tego ustawienia poprawia wydajność, gdy włączona jest również synchronizacja pionowa.

Ujednolicony bufor tylnego planu i głębi. Włączenie tej opcji powoduje przydzielenie jednego buforu tylnego planu i jednego buforu głębi dla aplikacji otwierających wiele okien. Tę opcję należy włączyć w celu skuteczniejszego wykorzystania pamięci wideo i poprawy wydajności.

Opcja Synchronizacja pionowa pozwala na sterowanie trybem Synchronizacja pionowa, w którym częstotliwość wyświetlania klatek w aplikacji jest zsynchronizowana z częstotliwością wyświetlania monitora, aby wyeliminować efekt rozwarstwiania.

UWAGA: Następujące wartości ustawienia Synchronizacja pionowa są dostępne wyłącznie wtedy, gdy monitor jest podłączony do karty graficznej NVIDIA.

Funkcja Wirtualna rzeczywistość — zmienne próbkowanie wysokiej jakości przeznaczona jest do poprawy jakości obrazu przez wybiórcze stosowanie próbkowania wysokiej jakości w centralnym obszarze ramki — krytycznym w przypadku większości gogli VR. Dotyczy aplikacji z profilami NVIDIA w kartach graficznych NVIDIA Turing, gdy włączona jest funkcja MSAA. Zastosowane maksymalne próbkowanie wysokiej jakości zależy od poziomu MSAA użytego w aplikacji. Wprowadzona w sterownikach R440.

WhisperMode to bardzo wydajny tryb, który sprawia, że podłączony laptop pracuje ciszej podczas gry. Działa poprzez inteligentne dobieranie częstotliwości wyświetlania klatek w grze, konfigurując przy tym ustawienia grafiki w celu zapewnienia optymalnej wydajności. Dostępny na kartach graficznych do laptopów GeForce GTX serii 10 lub nowszych w konfiguracjach z pojedynczym procesorem graficznym. Aby zobaczyć elementy sterujące trybu WhisperMode w Panelu sterowania NVIDIA w obsługiwanych systemach, należy najpierw włączyć tryb WhisperMode przy użyciu programu GeForce Experience.

 

Powiązane tematy

© 2022 - 2023 NVIDIA Corporation. Wszelkie prawa zastrzeżone. Ustawienia gier i 3D